Kuidas kindlaks teha, kas kosmeetika on puhta koostisega? Ehk räägime lähemalt sertifikaatidest

posted in: Blogi | 0

 

Kosmeetika ja ka kodupuhastusvahendite valimisel on paljude jaoks muutunud olulisteks argumentideks looduslikkus, tervislikkus ja keskkonnasõbralikkus. Kuidas aga leida tohutu suurest valikust puhta koostisega tooteid? Kui vaadata poe riiulitel ilutooteid, siis leiame sealt mitmeid, millele on peale märgitud orgaaniline, öko, looduslik vms, paraku aga süvenedes nende koostisosade nimekirja, leiame sealt näiteks kunstlikke lõhna- ja värvaineid, sünteetilisi polümeere, silikoone ja petrooleume ning võib-olla vaid mõne vähese taimeekstrakti, millest piisab tootjale, et nimetada seda toodet looduslikuks.

 

Kuidas siis ikkagi leida kosmeetikat, mille koostisosad on looduslikku päritolu ja turvalised meile kasutada? Kvaliteetsetele looduskosmeetika brändidele on omistatud ökosertifikaadid, mis tõendavad, et toote valmistamist, pakendamist ja selle koostisosasid on kontrollitud. Olenevalt piirkonnast kasutatakse erinevaid sertifikaate – Saksamaal antakse välja BDIH, Prantsusmaal Ecocert ja NaTrue, Itaalias ICEA ning Ameerika Ühendriikides on üks rangemini kontrollitud USDA sertifikaat. Sertifikaate väljastavate organisatsioonide peamised tingimused on samad – tooted peavad olema loodusliku koostisega ning ei tohi sisaldada sünteetilisi aineid, mis kahjustavad tervist ja keskkonda. Tooraine kasvatamisel ei tohi kasutada keemilist väetist ega kahjuritõrje vahendeid. Ning pakendamisel tuleb silmas pidada keskkonnasõbralikkust.

 

NaTrue

Natrue sertifikaat on üks kõige rangemalt reglementeeritud looduskosmeetika kontrollmehhanisme. 2007. aastal loodud rahvusvahelise organisatsiooni eesmärk on kaitsta ja edendada looduskosmeetikat kogu maailmas. NaTrue standard hindab tooteid lähtuvalt nende koostisainetest ja tootmisprotsessist.

 

Nende kolmeastmelises süsteemis eristatakse esimeseks looduskosmeetikat, teiseks looduskosmeetikat, mille koostisainetest vähemalt 70% on mahekvaliteediga ning kolmandaks mahekosmeetikat ehk sellist looduskosmeetikat, mille koostisainetest vähemalt 95% on mahekvaliteediga. Need protsendid on olulised, sest isegi täna ei ole võimalik kõiki looduskosmeetikas vajalikke koostisaineid hankida mahekvaliteediga. See aga ei tähenda, et koostisosad, mis ei ole mahekvaliteediga oleksid tervisele ja keskkonnale kahjulikud. Kõik koostisosad on 100% kontrollitud ning igale kasutatud koostisosale on antud garantii, et nad on ohutud kasutada.

 

 

Ecocert ja Cosmebio

Ecocert on maailma suurim mahetoodete sertifitseerimise organisatsioon. Ecocert teostab 30% maailma mahetalude kontrollidest ning väljastab sertifikaate nii toiduainetele, looduskosmeetikale ja -parfüümidele, kodupuhastusvahenditele kui ka mahetekstiilidele ja -rõivastele, andes tarbijatele garantii, et need tooted on kontrollitud päritoluga, turvalised ja jätkusuutlikult toodetud.

 

Ecocert, Soil Association, ICEA ja BDIH töötavad 2017. aastast ühtse Euroopa looduskosmeetika sertifitseerimise standardi (COSMOS) alusel. Kontrollijad uurivad iga koostisaine päritolu ja sertifikaate ning vaatavad, et tootmisprotsess oleks puhas ja looduslik. Samuti hinnatakse vastavust tootekirjeldusele, kvaliteedi- ja aruandlusdokumentidele. Kontrollijatega suheldakse peaaegu iga päev, kuna kinnitamist vajavad iga uus tooteretsept, tootmismenetlus ja pakend. Tehase ülevaatused toimuvad kaks korda aastas ning siis veedavad kontrollijad ettevõtte ruumides mitu päeva.

 

 

BDIH

BDIH on Saksamaal ravimeid, tervisetooteid, toidulisandeid, hügieenitooteid ja kosmeetikat tootvate ettevõtete liidu välja antav sertifikaat. BDIH nõuab, et tootjad kasutaksid orgaanilisi koostisosi kus vähegi võimalik.

 

 

 

 

USDA Organic

Ameerika sertifikaat USDA Organic on orgaanilistest standarditest üks rangemaid, sest on mõeldud tegelikult toiduainetele. Seetõttu on seda vaid vähestel kosmeetikatoodetel. Nõuab 95% orgaanilist sisu ja keelab sünteetilised säilitusained ning enamuse koostisoasade keemilisest töötlemisest. USDA standardeid järgib kosmeetikafirmadest teiste seas ka näiteks Dr. Bronners’I vedelseebid.

 

 

 

ICEA

ICEA on Itaalias loodud organisatsioon, kelle nõuab, et toode koosneks orgaaniliselt kasvatatud või metsikust loodusest pärit toorainest. Keelatud on mittetaimset päritolu koostisosad ja ained, mis on tunnistatud inimesele kahjulikuks. Üheks eelduseks on tootmisprotsessi võimalikult väike kahju keskkonnale ning vähem oluline pole ka pakendite materjal ning selle taaskasutamise võimalused.

 

 

 

 

Sinu Looduskosmeetika e-poes esindatud sertifikaadid:

 

Alva  ECOCERT
Anthyllis  ICEA
Attitude  EWG (Environmental Working Group)
Benecos  BDIH
Bioturm  BDIH, COSMOS NATURAL, ICEA
Cattier COSMEBIO, ECOCERT
Coslys  COSMEBIO, ECOCERT
Dr. Bronner’s  USDA Organic, NATRUE
Dr. Hauschka NATRUE
Eco Cosmetics  ECOCERT
Ekos  ICEA
Etamine du lys ECOCERT
Lavera NATRUE
Logona NATRUE
Madara ECOCERT
Natracare  GOT (Global Organic Textile Standard)
Naturaverde  ICEA, COSMOS NATURAL
Sante  NATRUE, BDIH
Simply Gentle  SOIL Association
Sonett NCP (Nature Care Product), NCS (Natural Cosmetics Standard)
Urtekram  ECOCERT, COSMOS ORGANIC
Weleda  NATRUE
Whamisa BDIH, EWG (Environmental Working Group)

 

 

Selle postituse kirjutamisel on kasutatud materjale järgmistelt lehtedelt:

Dr. Hauschka koduleht

Madara koduleht

Midri Ökojumestuse Blogi

 

Leave a Reply