Kas sinu kodulõhnastaja on looduslik?

posted in: Blogi | 0

Kodulõhnastajad ehk aroomi difuuserid on saanud Eestis järjest populaarsemaks. Difuuserid on turvaline ja mugav alternatiiv aroomiküünaldele. Küünlad kujutavad endast ohtu kui jätta lahtine tuli järelevalveta, seega saab difuusereid kasutada vabalt koduses majapidamises ning ka kontorites.

Millest koosnevad kodulõhnastajad?

Kodulõhnastajad koosnevad pudelist, aroomitikkudest ja lõhnavedelikust. Igal komponendil on tähtis roll kvaliteedi mõistes. Nüüd nendest komponentidest lähemalt:

Pudel

Selleks, et lõhnavedelik säiliks kvaliteetsena pudelis ega kahjustaks pudelit peaks pudel olema klaasist. Klaas ei reageeri erinevate lõhnasegudega ning lõhnaainetega. Plastikust pudel võib reageerida lõhnaainega või eeterliku õliga ning tekitada ettearvamatuid keemilisi ühendeid mida kogu pere sisse hingab.

Lõhnatikud

Lõhnatikud on tee lõhnaainele pudelist välja. Lõhnatikkude materjalist ja arvust sõltub leviva aroomi intensiivsus. Lõhnatikud võivad olla valmistatud sünteetilisest materjalist või looduslikust materjalist. Lõhnatikud jagunevad peamiselt kolme kategooriasse:

  • POLÜESTERIST JA/VÕI PUUVILLAST LÕHNATIKUD

Sünteetilisest kiust valmistatud tikud võivad olla edukad lõhna eraldamisel kuid enamasti on neid sünteetiliselt töödeldud värviga ning seega võib värv lahustuda lõhnavedeliku sisse.

  • BAMBUSEST LÕHNATIKUD

Bambusest lõhnatikud on odav viis lõhna edasikandmiseks. Samas bambusest tikud ei oma piisavalt õhulisust ega lõhnakanaleid ja seetõttu jääb lõhnaeritus kesiseks.

  • ROTANGIST (RATTANI) TIKUD

Rotang on pigem liaan palmipuu, millest valmistatakse vastupidavat ja kerget mööblit ning sealjuures ka õhuvärskendaja lõhnatikke. Rotangi tikkudes on kanalid, mille kaudu lõhnaaine saab edukalt eralduda. Roatng on kiiresti kasvav ja taastuv taimeliik.

Lõhnavedelik

Lõhnavedelik on kodulõhnastaja kõige olulisem komponent. Lühidalt koosneb lõhnavedelik lõhnakandjast ehk baasvedelikust ja lõhnast.

Lõhnakandja võib olla valmistatud looduslikust toorainest või sünteetilisest baasist. Looduslikust toorainest baasid võivad olla kombineeritud baasõlidest ja alkoholist või selleks väljatöötatud looduslikust glütseriinist, mis on valmistatud sojaõlist. Kõrge alkoholi hulk muudab lõhna aktiivsemaks, kuid samas vähendab toote eluiga.

Lõhn võib olla sünteetiline või olla eeterlik õli. Enamik difuusereid mida poelettidel pakutakse kasutavad aroomidena sünteetilisi lõhnaaineid. Sünteetilised lõhnaained üritavad matkida meile tuntud lõhnu. Sellele leiab viite tooteinfost sõnaga „fragnance“. Lihtsad näited on šampanja või merebriis.

Probleem seisneb selles, et enamikud lõhnad on sünteesitud tuhandete kemikaalide kombinatsioonidest. Erinevate keemiaühendite koosmõju on aga ennustamatu.

Kõige kasutajasõbralikumad ja tervisele ohutumad on toalõhnastajad, mis sisaldavad lõhnastamise eesmärgil eeterlikke õlisid. Kuna eeterlikud õlid on taime essentsid, siis lisandub toalõhnastajale aroomiteraapiline väärtus. Aroomiteraapias on igal taimel oma koht ning sellega saad oma tuppa kas rahustavat (lavendel) või ergutavat (sidrunhein) aroomi. Eeterlikud õlid sisaldavad ka allergeene, kuid neid on lihtsam vältida, sest teades enda allergiat on mõistlik konkreetset toalõhnastajat mitte osta.

Tutvu Sinu Looduskosmeetika looduslikke kodulõhnastajatega SIIN.

 

Artikkel pärineb: https://signeseebid.ee/kas-sinu-kodulohnastajad-on-looduslikud/

Leave a Reply